SIKÇA SORULAN SORULAR

SIKÇA SORULAN SORULAR

Ev aletleriniz arızalandığında hemen teknik servisi çağırmadan önce bazı adımları denemek, zaman ve maliyet açısından tasarruf sağlayabilir. İşte teknik servisi çağırmadan önce yapmanız gerekenler:

 1. Temel Kontrolleri Yapın:

  • Elektrik Bağlantısı: Arızalı bir cihazın elektrik bağlantısını kontrol edin. Prizde elektrik var mı? Fiş tam olarak takılı mı?
  • Sigortalar: Evinizde veya dairenizdeki sigortaları kontrol edin. Arıza, bir sigorta atmasından kaynaklanıyor olabilir.
  • Anahtarlar ve Ayarlar: Cihazın açma/kapama anahtarlarını ve ayarlarını kontrol edin. Belki de basit bir ayar hatası arızaya yol açıyordur.
  • Uzaktan kumandalı ise kumanda alıcısı ve vericisi arızalı olabilir. Uzaktan kumanda alıcısı ve vericisi kontrol edilerek arıza giderilir.
  • Fan motoru ve ekovat arızalı olabilir. Fan motoru ve ekovat ayrı ayrı kontrol edilerek arıza bulunur. Arızalı olan değiştirilir.
 2. Temizlik ve Bakım:

  Birçok arıza, cihazın yeterince temizlenmemesinden veya düzenli bakımının yapılmamasından kaynaklanır. Cihazın temiz olduğundan ve filtreleri temizlendiğinden emin olun.

 3. Fan Motoru Çalışıyor Ne Soğutuyor Ne De Isıtıyor:

 4. Termost arızalı veya bağlantısı yanlış olabilir termostat kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir. Yanlış bağlantı varsa düzeltilir.
 5. Ekovat termiği arızalı olabilir, Ekovat termiği kontrol edilir. Akım geçmiyorsa termik yenisi ile değiştirilir.
 6. Ekovat rölesi arızalı olabilir, röle kontrol edilir. Kontaklar yapışmış veya akım geçirmiyorsa röle değiştirilir.
 7. Ekovat daimi veya ilk kalkınma kondansatörü arızalı olabilir, daimi ve kalkınma kondansatörü kontrol edilir. Arızalı ise değiştirilir.
 8. Ekovat arızalı olabilir, ekovat sargı uçları kontrol edilir. Ekovat arızalı ise değiştirilir. Sisteme gaz verilir.
 9. Sigorta Attırıyor:

  • Besleme kablosunda kısa devre olabilir, besleme kablosu kontrol edilir. Kısa devre varsa kablo değiştirilir.
  • Akım taşıyan kablolar bağlantı yerlerinden çıkmış veya arızalı olabilir, akım taşıyan kablolar kontrol edilir. Çıkmış uç yerine takılır. Kısa devre olan kablolar değiştirilir.
  • Fan motoru sargılarında kısa devre olabilir, fan motoru kontrol edilir. Arızalı veya gövdeye kaçak varsa fan motoru değiştirilir.
  • Ekovat sargılarında kısa devre olabilir, kontrol edilir, kısa devre varsa ekovat değiştirilir. Sisteme gaz verilir.

  Isıtma ve Soğutma Yapmıyor:

  • Sistemde gaz kaçağı olabilir, sistem kontrol edilir. Kondenserde ısınma ve soğutucuda hiç karlanma yoksa gaz sızıntısı olabilir. Gaz kaçağının yeri bulunarak kaynak yapılır. Sisteme gaz verilir.
  • Sistemde tıkanıklık olabilir, sistemde nem veya pislik tıkanıklığı varsa drayer değiştirilir. Sisteme ara gaz verilir. İyi bir şekilde vakum yapılarak sisteme gaz verilir.
  • Ekovat gaz basmıyor olabilir, ekovat basıncı düşükse ekovat değiştirilir.

  Sesli Çalışıyor:

  • Fan motorunun burç veya rulmanları arızalı olabilir, fan motoru kontrol edilir. Sesli çalışıyorsa ses giderilir. Gerekirse değiştirilir..
  • Ekovat sesli çalışıyor olabilir, kontrol edilir. Bağlantı vidaları sıkılır. Ses ekovat içerisinden geliyorsa değişim yapılır..
 10. Sorunun Kaynağını Tanımlayın:

  Arızanın tam olarak ne olduğunu anlamaya çalışın. Cihazın ses çıkarmadığı, ısıtmadığı, su sızdırdığı veya belirli bir programı tamamlamadığı gibi belirli bir sorunun ne olduğunu not alın.

 11. Sorunu Gidermeye Çalışmayın:

  Kendi becerileriniz doğrultusunda sorunu çözmeye çalışmayın, daha buyuk arızalara neden olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda teknik servise ekibimize başvurun.

 12. Teknik Servis Çağrısı Yapın:

  Eğer yukarıdaki adımları uyguladıysanız ve sorun hala devam ediyorsa, teknik servisimizi arayarak profesyonel yardım alın.

Bizlere Haftanın 7 Gün 24 Saati Ulaşabilirsiniz!
ÇAĞRI MERKEZİSERVİS KAYIT